Nakliyat İçin Önceden Rezervasyon Yaptırmalı Mıyım?

Cevaplar

Uzman

Uzman

Ev ve ofis eşyalarının bulunduğu konumlardan yeni adreslerine taşınması amacı ile faaliyet gösteren evden eve nakliyat firmaları taşınma ile ilgili pek çok görev ve sorumlulukları üstlenmektedir. Bu amaçla demontaj, paketleme, eşyaların taşınacak olduğu araca yüklenmesi, yeni adrese nakliyatı, yeni ofis ya da eve taşınmasının ardından tüm montaj ve yerleştirme işlemleri bu evden eve nakliyat firmalarının görev ve sorumlulukları içerisindedir.

Taşınma ile ilgili tüm hizmetleri sunan nakliyat firmaları şehir içi ve şehirlerarası hizmet vermektedir. Bununla birlikte eşyaların sayısına bağlı olarak personel çalıştırmaktadırlar. Bu iki husus Nakliyat İçin Önceden Rezervasyon Yaptırmalı Mıyım soru başlığı için önemli bir detaydır. Genel olarak ortalama 100 metrekarelik bir evin ya da ofisin eşyaları şehir içi ya da şehirlerarası konuma bağlı olarak 1 gün içerisinde taşınmaktadır. Ancak hem metrekare hem de eşya yoğunluğu açısından fazla olan ev ve ofislerin mesafe yakın olsa dahi taşınma sürelerinde değişiklik olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle alınacak hizmet öncesinde taşınma ile ilgili tüm bilgilendirmelerin eksiksiz bir şekilde firmaya iletilmesi ve rezervasyon yaptırılması önemlidir.

Tüm bunların yanı sıra günümüzde taşınma yoğunluğunun fazla olması nedeni ile önceden rezervasyon yaptırmak eşya yoğunluğunun tespiti, uygun aracın belirlenmesi, araç taşıma mesafesi ve özellikle çalışan sayısının netleştirilmesi açısından firmalara kolaylık sağlamaktadır. Bununla birlikte taşıma süresinin daha kısa sürmesine yardımcı olmaktadır.

Özellikle Nakliyat Öncesinde Rezervasyon Yaptırmalı Mıyım konu başlığında ele alınacak bir diğer detay fiyatlandırmadır. Rezervasyon oluştururken; alınacak hizmet karşılığı için yapılacak görüşmede, aktarılan bilgiler doğrultusunda fiyatlandırma yapılmaktadır. Yukarıda da ifade edildiği gibi demontaj ve montajı yapılacak eşya sayısı, uygun araç, yeni adresin konumu, taşıma mesafesi ve çalışan ekip sayısı rezervasyon talebi esnasında firmaya iletilmektedir. Böylece firma tarafından bu bilgiler ışığında bir fiyat belirlenmektedir. Yani nakliyat öncesinde rezervasyon yaptırmak net bir fiyat alabilmek ve taşınma günü herhangi bir sorun yaşamamak için önemli bir detaydır diyebiliriz. Günümüzde profesyonel olarak hizmet vermekte olan pek çok firmanın rezervasyon oluşturarak çalışması nedeni ile özellikle fiyatlandırma konusunda müşteri memnuniyetini tam anlamı ile kazandığını ifade edebiliriz.

Evden eve nakliyat firmaları profesyonel olarak hizmet veren çalışanlar ile mümkün olan en kısa süre içerisinde taşınma ve nakliye hizmetini yerini getirirken, rezervasyon talebi oluştururken aktarılan bilgiler doğrultusunda bir takım hazırlıklar yapmaktadırlar. Bu hazırlıklar nakliyat öncesinde yapılması gereken hazırlıklardır. Bilinmelidir ki nakliyat esnasında her bir eşyanın kendine özgü paketleme ve demontaj tekniği vardır. Özellikle kırılacak eşyaların paketlenmesi titizlikle yapılmalıdır. Bu doğrultuda tüm mobilyaların ve özellikle kırılacak eşya statüsünde bulunan eşyaların deforme olmadan taşınmaya uygun paketlenmesi için firmalar uygun malzemeler ile gelmektedirler. Bu eşyaların tespiti de rezervasyon işlemi esnasında belirlenmektedir.

Nakliyat İçin Önceden Rezervasyon Yaptırmalı Mıyım sorusuna verilen yanıtlar içerisinde dikkat edilmesi gereken en önemli püf nokta rezervasyon süresidir. Nakliye gününden en az 24 saat öncesinde evden eve nakliyat firması ile iletişime geçilerek rezervasyon oluşturulmalıdır. Bu durum sözü edilen nakliye gününde yaşanabilecek mağduriyetin önüne geçmektedir. Ayrıca taşınma işleminin daha sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesine katkı sağlarken hem firmanın hem de kişilerin taşınma ile ilgili problem yaşamasının önüne geçmektedir.

  • Bu cevaplar yardımcı oldu mu?